Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave urobila pred rokom prieskum na stredných školách o využívaní umelej inteligencie. Ukázal, že tretina pedagógov o AI nepočula a ani by nerozoznala, či úlohu vypracovala umelá inteligencia, alebo študent. V priebehu roka sa síce situácia mierne mení, no rozvoj umelej inteligencie je stále obrovskou výzvou pre celú spoločnosť. Vyvíja sa mimoriadne rýchlo a Komenského inštitút mimovládnej organizácie Živica chce, aby na ňu boli učiteľky a učitelia pripravení.
„Pripravili sme vzdelávací program “Umelá inteligencia v službách učiteľa”. Záujem pedagógov o tému je obrovský. Už máme za sebou prvé dva online workshopy a aktuálne nás čaká 2-dňový seminár naživo vo Zvolene. Ukazuje sa, že umelá inteligencia môže byť vynikajúcim pomocníkom pedagógov vo vzdelávacom procese na všetkých hodinách. Sme radi, že to, ako s ňou narábať nám prídu vysvetliť experti z Českej republiky, kde s tým majú viac skúseností,“ vraví riaditeľka CEEV Živica, manažérka Komenského inštitútu Zuzana Labašová.
Do Zvolena príde v dňoch 10. až 11. júna 26 účastníkov workshopu, ktorý Živica organizuje v spolupráci s Nadáciu ZSE. Ide o budúcich ambasádorov, ktorí potom budú získané vedomosti šíriť ďalej medzi svojich kolegov. Už dnes je totiž jasné, že AI môže byť veľkým prínosom v mnohých odvetviach, no ak si nedáme pozor, môže byť zneužívaná. Účastníci workshopu si odskúšajú modelové hodiny vytvorené s pomocou AI, naučia sa, ako si pomocou nej robiť prípravy, ako ju využívať napríklad na hodinách etiky a podobne.
„Odborníci im tiež vysvetlia právne aspekty využívania umelej inteligencie, ako si prostredníctvom nej vytvoriť asistenta a tiež budeme riešiť, ako jej využívanie zaviesť na školy systémovo. Sme presvedčení, že na výzvy 21. storočia treba reagovať okamžite, aby sa nám nestalo, že budeme hasiť škody, tak ako sa to zanedbalo pri rozmachu sociálnych sietí. Pripravení pedagógovia sú základ,“ uzatvára Zuzana Labašová.