Hneď v prvý týždeň vojny napísali zástupcovia Komenského inštitútu a ocenenia Učiteľ Slovenska partnerskej organizácii, ktorá organizuje národnú učiteľskú cenu Global teacher prize na Ukrajine. “Chceli sme im vyjadriť podporu a zistiť, či nepotrebujú ukrajinskí učitelia pomoc,” hovorí Zuzana Labašová z Komenského inštitútu. 

Ukrajinským učiteľom, rovnako ako ich žiakom sa zo dňa na deň obrátil život hore nohami a tak toto gesto veľmi ocenili. Učiteľská organizácia Global Teacher Prize Ukraine ďakuje slovenským učiteľom za podporu.

“Vaša podpora je pre komunitu ukrajinských učiteľov v tejto dobe veľmi žiadaná. Prosíme vás, posielajte nám slová nádeje, motivácie, podpory a viery v Ukrajinu. Aj vďaka Vám naši učitelia nestratia nádej, vrátia sa do svojich miest, opäť vybudujú svoje školy a deti už nebudú musieť počúvať zvuky sirén, bômb a výbuchov,” odpísala Mariia Baior z Global Teacher Prize Ukraine a priložila fotografie zbombardovanej školy č. 134 v Charkove. 

V reakcii na túto prosbu vyzval Komenského inštitút učiteľov na Slovensku, aby podporili ukrajinských kolegov. Tí posielali desiatky povzbudivých správ, ktoré následne putovali ukrajinskej organizácií. Vo videu zareagovala na túto výzvu aj Iveta Barková, laureátka ocenenia Učiteľ Slovenska 2020 a víťazka ceny verejnosti  2018 Noemi Ráczová, ktorá hovorí: “Nelson Mandela raz povedal, že vzdelanie je najsilnejšia zbraň, ktorou môžeme zmeniť svet. Keď učíte, tvoríte. Tvoríte hrdinov, ktorí môžu zmeniť svet, hrdinov, ktorí dokážu jasne premýšľať a do budúcnosti pozerajú s nádejou. Stojím pri Vás.” 

Odkaz od slovenských učiteľov mal dodnes na sociálnych sieťach Global Teacher Prize Ukraine vyše 11 tisíc zhliadnutí. 

Vzhľadom na vzniknutú situáciu ponúka Komenského inštitút v spolupráci so vzdelávacím expertom Jurajom Hipšom sériu bezplatných webinárov, ktoré ponúkajú učiteľom aj rodičom odpovede na viaceré aktuálne otázky.

stredu 23.3.2022 bude v nadväznosti na doterajšie aktivity ďalší zo série webinárov s názvom Ukrajinské deti na slovenskej škole. Určený je pre všetkých učiteľov, riaditeľky, školské psychologičky aj pedagogických asistentov. Nájdu odpovede napríklad na to: 

–    Ako sa pripraviť na príchod nového žiaka,

–    Ako sa tieto deti cítia, čo prežívajú a ako sa budú pravdepodobne správať v ďalšom období,

–    Akú psychologickú a pedagogickú podporu je vhodné poskytnúť,

–    Čo sú dôležité prvé kroky pri začleňovaní,

–    Ako zvládnuť jazykovú bariéru.

Hosťami webináru sú sociologička a riaditeľka CVEK Elena G. Kriglerová, psychologička Zuzana Labašová a riaditeľ Spojenej školy T. Ševčenka Igor Andrejčák. Webinárom bude sprevádzať odborník na vzdelávanie Juraj Hipš.

Prenos a následný záznam sledujte TU.

Webináru “Ako hovoriť s deťmi o vojne” sa minulý týždeň zúčastnilo viac než 1200 priamych účastníkov- predovšetkým učiteľov a rodičov. “Vzhľadom na veľký záujem o tieto témy sme sa rozhodli vo webinároch na túto tému pokračovať.” hovorí Zuzana Labašová z Komenského inštitútu.  Jednou z ďalších aktuálnych tém je aj príchod utečencov do našej krajiny. Túto tému sme premietli vo webinári “Ako hovoriť s deťmi o utečencoch?”.

Zdieľajte: